Az emelőgépek vizsgálatának célja, annak ellenőrzése, hogy az emelőgép rendeltetésszerűen és biztonságosan üzemeltethető-e, valamint megfelel-e a használati utasításoknak és a vonatkozó előírásoknak. Ezen vizsgálatokat általánosan a 47/1999. (VIII. 4.) GM rendelet írja elő, de a jogszabályon felül a pontos vizsgálatok végrehajtását szabványok mutatják meg. A szerkezeti vizsgálatokat emelőgép ügyintéző is végezheti, de a fővizsgálatokat 1 tonna felett, valamint ha a munkahely az emelőkocsin van és az 1,5 m-nél magasabbra emel, akkor kizárólag emelőgép szakértő végezheti. A szükséges szakmai tapasztalat és jogosultság birtokában vállaljuk az alábbi feladatok elvégzését:
Vizsgálati csoportszám meghatározása

Az MSZ 9750:2009 alapján az emelőgép terhelésfokozatának és használatiidő-fokozatának függvényében határozzuk meg, amit a későbbiekben módosítani lehet kockázatértékelés vagy megfelelő indoklás mellett fővizsgálatkor. Ezen vizsgálati csoportszám szerint végezzük az emelőgép időszakos vizsgálatait az MSZ 9721-1:2020 és egyéb ide vonatkozó szabványok alapján.

Emelőgép ütemterv

A cég emelőgépeiről a 47/1999. (VIII. 4.) GM rendeletben előírt vizsgálati ütemtervet készítünk, amiben feltüntetjük az emelőgépek vizsgálatinak időpontját, milyenségét.

Szerkezeti vizsgálat

A szerkezeti vizsgálat során vizsgálni kell, hogy nincs-e az emelőgép szerkezeti elemein veszélyes helyzetet, károsodást előidéző, a teherbíró képességét befolyásoló vagy működőképességet gátló sérülés, kopás, maradó alakváltozás, vagy egyéb rendellenesség, valamint a biztonsági berendezései és a fontos szerkezetek rendeltetésszerűen működnek-e. Ezen vizsgálatot megbontás nélküli állapotban üresjárati működéskor végezzük. Amennyiben a vizsgálat kétséget vet fel, akkor a vizsgálatot névleges terheléssel is el kell végeznünk. A vizsgálatról jegyzőkönyvet készítünk, melyben az esetleges eltérések feltüntetése mellett összefoglaló értékelésben javasoljuk az emelőgép további használatát, vagy javításig történő leállítását.

Fővizsgálat

A fővizsgálat során – a szerkezeti vizsgálatok előírásain kívül – vizsgálni kell az emelőgép műszaki állapotát, rendeltetésszerű üzemeltetését, fő műszaki jellemzőit. Ellenőrizni kell a vizsgálati csoportszám megfelelőségét, a korábbi vizsgálatkor feltárt eltérések kijavítását és azok felszámolását. A vizsgálatról jegyzőkönyvet készítünk, melyben az esetleges eltérések feltüntetése mellett összefoglaló értékelésben javasoljuk az emelőgép további használatát, vagy javításig történő leállítását.

Üzembe helyezés

Az 1993 évi XCIII. a Munkavédelmi törvény 21.§ alapján, az MSZ 63-1:1985 lapja szerint a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálatban előírt szempontrendszer alapján elvégezzük a vizsgálatot. Ezen szempontrendszert az MSZ 6726-1:2011 szabványból és a 9721-1-8:2020 szabványsorozatból készítjük el. Az előzetes munkavédelmi szempontú vizsgálat alapján készült  jegyzőkönyvben javasoljuk gép üzembe helyezését, míg a munkáltató feladata aláírásával ezt elrendelni.

Biztonsági felülvizsgálat

Az 1993 évi XCIII. a Munkavédelmi törvény 23.§ alapján az emelőgépeket legalább 5 évente biztonsági felülvizsgálat alá kell vonni. Ezen vizsgálat alapján javasoljuk a gép további üzemeltetését, míg a munkáltató feladata aláírásával ezt elrendelni.

Teherfelvevő eszközök

Drótkötelek, emelőhevederek, emelőgerendák, megfogók, stb. felülvizsgálata a 47/1999. (VIII. 4.) GM rendelet és az ide vonatkozó szabványok szerint, melynek eredményét jegyzőkönyvben rögzítjük. A hibás teherfelvevő eszközöket megjelöljük és azok leselejtezését javasoljuk.

Kapcsolat

és ajánlatkérés

Kövessen minket a közösségi oldalon is!

HSE SYSTEMS KFT.

Iroda: 3553, Kistokaj, Jókai Mór utca 8. 
Telefon: +36 20 936 3707 / +36 30 420 2501
E-mail: hse@hsesystems.hu
Adószám: 25754005-2-05